Liepos energija

Šiame Naujamiesčio kvartele stinga lauko sporto įrenginių suaugusiems. Algirdo g. skvere neseniai įrengta tik nedidelė vaikų žaidimų aikštelė, tačiau suaugusių aktyviai veiklai nėra pasiūlos. Todėl siūloma:
– įrengti aktyvaus laisvalaikio zoną su stalais tenisui bei lauko sporto įrenginiais.
-siekiama gerbti ir saugoti centre augančią liepą kaip vietos simbolį. Nevykdyti darbų lajos perimetre. Įrengti dailią apsauginę tvorelę aplink kamieną.
-pievos perimetras apsodinamas skroblų gyvatvore siekiant sukurti saugumą ir privatumą.
-prie įėjimo vartelių įrengti stovus dviračiams, nes šalia eina dviračių takas.
-patraukti neestetišką elektros stulpą, kuris dabar stovi pievoje.

Liepos žaidimų pieva

Vilniuje stinga autentiškų natūralistinio žaidimo aikštelių vaikams. Siūlome vieną tokių įrengti Naujamiestyje kaip pilotinį projektą. Vieta parinkta aplink galingą ilgaamžį liepos medį. Jis kaip centrinė natūrali žaidimų pievos ašis užduoda visą gamtišką įrenginių dizainą. Pieva galėtų būti suskirstyta į dvi dalis: didesnė vaikų žaidimams, mažesnė – vaikus lydintiems suaugusiems ir kitiems pajudėti norintiems miestiečiams.
Siūloma:
-pievos priekinėje dalyje įrengti aktyvaus laisvalaikio zoną su stalais tenisui bei lauko sporto įrenginiais.
-vidurinėje ir galinėje pievos dalyje įrengti natūralistinę vaikų žaidimų aikštelę.
-vaikų žaidimų aikštelėje dėmesys natūralioms medžiagoms, taktiliškumui, dizaino originalumui, žadinančiam vaikų fantaziją, veiklos įvairovei. Galėtų būti įrengta ir vandens žaidimų įrenginių, ar bent jau hidrantas-vandens kolonėlė.
-suaugusiųjų sporto įrenginių dizainas galėtų taip pat kuo labiau remtis natūralių medžiagų ir spalvų naudojimu.
-siekiama gerbti ir saugoti centre augančią liepą kaip vietos simbolį. Nevykdyti darbų lajos perimetre. Įrengti dailią apsauginę tvorelę aplink kamieną. Įrengti stendą apie medžio rūšį, amžių, galbūt sukurti pasaką ar legendą apie šią liepą.
-dangos parenkamos natūralios: mulčas arba smėlis.
-pievos perimetras apsodinamas skroblų gyvatvore siekiant sukurti saugumą ir privatumą.
-prie įėjimo vartelių įrengti stovus dviračiams, nes šalia eina dviračių takas.
-patraukti neestetišką elektros stulpą, kuris dabar stovi pievoje.

Laisvalaikio erdvės Visorių parke

Projekto tikslas:
Visorių parke įrengti šeimoms ir vaikams draugiškas erdves, skatinti gyventojų aktyvumą ir buvimą gamtoje.

Gamtos nauda yra visapusiška: gamtoje mes galime pailsėti, buvimas gamtoje mažina stresą, didina fizinį aktyvumą, o natūrali aplinka patiems mažiausiems yra tiesiog būtina. Buvimas gamtoje suteikia galimybę vaikams žaisti, tyrinėti, kurti, judėti ir yra labai svarbus jų vystymuisi. Būdami gamtoje vaikai susipažįsta su įvairiomis tekstūromis ir supančiu pasauliu. Į delną paimta sraigė, pamatytas ar paliestas medis, akmenukas ar gilė, pamatytas paukštis ar voverė, atrasti augalai leidžia pažinti gamtą, suteikia patyriminių žinių, naujų įgūdžių ir daug džiaugsmo. Organiškos ir natūralios erdvės Visorių parke galėtų tapti puikia vieta rinktis šeimoms.

Kokia projekto nauda miesto gyventojams?
Mieste augantys vaikai ir gyvenantys žmonės jaučia vis didesni atotrūki nuo gamtos, mažiau laiko praleidžia natūraliose gamtinėse erdvėse ir patyria gamtos pažinimo trūkumą. Tad parke ar šalia jo esanti erdvė būtų puiki paskata rajono gyventojams daugiau laiko leisti gamtoje, daugiau judėti, formuoti darnius ir tvarius įpročius nevykstant į toliau įkurtus parkus su žaidimų erdvėm, taip sumažėtų ir eismo užimtumas.

Taip pat pastebėjome, kad Visorių parke po vėtrų prikrenta sveikų medžių, nupjaunama daug miško kenkėjų pažeistų medžių, gal galima būtų juos panaudoti kuriant tvarias ir organiškas erdves, laipynes, suoliukus, sūpynes ir t.t. rajono parke.

Žvėryno tvenkiniai – popiečio vieta miestui

Žvėrynas garsėja savo žaliom erdvėm, yra miesto ir susisiekimo centre, tačiau jam trūksta išties išskirtinių erdvių vertinant miesto kontekste.

Tokia vieta pavalgyti pietus su seniai matytu draugu galėtų tapti Žvėryno tvenkinių erdvė.
Be to, labai svarbu aktualizuoti buvusią sporto erdvę – aukščiau, prie Blindžių gatvės esantį apleistą futbolo stadioną, kol jis netapo naujų statybų aikštele.

Tvenkinių erdvei trūksta išskirtinių objektų – jais galėtų tapti prailgintas lieptelis, kurio gale įrengus didesnę platformą, galima būtų įrengti oranžerijos tipo pastogę, kuri taptų mėgiama vestuvių fotografų vieta, įrengus po ją sūpynių žiedą, čia bus fantastiška vieta skaitymui, pietų pertraukai, pasimatymams.

Šalia tvenkinių galėtų įsikurti Grūto parko „ambasada”, kuri atsižvelgiant į ten esančios Rusijos ambasados kontekstą reikštų, kad mes žinome apie ką Jūs, tegu tai ir lieka pas Jus. Skulptūras galima būtų įdomiai pateikti, netradiciškai jas komponuojant, galbūt net nudažius netikėtom spalvom ar įkomponavus vandenyje.

Tarp skulptūrų atsirastų objektų laisvalaikiui – stalo teniso stalai, stalo futbolas, tinklinio aikštelė.

Šalia yra įkurtas, bet neįprasmintas B. Nemcovo vardo skveras. Jį galėtų pažymėti čia įsikūrusi Taksofono būdelė, šviečianti tamsoje, jos viduje galima būtų išeksponuoti prie Putino režimo dingusius be žinios, nužudytus ir neaiškiom aplinkybėm žuvusius Rusijos žurnalistus, kurių buvo daugybė (Žymiausi iš jų Navalnas, Politkovskaja). Galbūt net integruoti garsinę medžiagą, pakėlus telefono ragelį – ar tai būtų tų žmonių pasisakymai, ar mūsų istorikų paruošta edukacinė medžiaga.

Tai mums primintų, kad ne Putinas, kaip bet kuris diktatorius, nėra visa šalis, kaip jis benorėtų taip manyti, ir kad jos žmonės moka didelę kainą – pačių šviesiausių gyvybėm.

Šalia esantį užleistą futbolo aikštelę būtina prikelti – gal šalia tilptų dar viena, kitam sportui skirta aikštelė – kuo daugiau erdvių aktyviam sportu, tuo daugiau jaunuolių susigundo laiką leisti būtent ten. O sutvarkius Birutės gatvės atkarpą ties minėta ambasada, vaikai iš viso Žvėryno galėtų pasikliauti skandinaviška tradicija, ir iš visų gatvių nusileidę link Birutės – ja dviračiais važiuoti į mokyklas. Taip sumažėtų ir kamščiai, pagerėtų mokslo rezultatai, nes pasportavę vaikai, yra aktyvesni, pozityvesni ir rodo geresnius mokymosi rezultatus.

Takelis neįgaliems

Neįgaliems vaikinams labai reikia tako link upelio ir tiltelio. Neįgalūs vaikinai (10 asm.) gyvena Savivaldybės įsigytuose Savarankiško gyvenimo namuose, sklypas 6 arai, jame namas, automobilių aikštelė ir vaikinams belieka vos 1-2 aro žemės teritorija poilsiui ir užsiėmimams. Šalia sklypo prateka upelis, yra vietos pastatyti suoliukui, tik reikėtų įrengti takus link upelio ir link tiltelio, tai padidintų galimybę judėti vaikinams didesniame plote. Namo gyventojams būtų galimybe ateiti prie upelio ir pasėdėti, pasiklausyti jo čiurlenimo. Lauktų ir vietos gyventojų apsilankymo. Pasirūpinkime neįgalių vaikinų laisvalaikio vieta. SB Smėlynė bendruomenė

Aktyvios Santariškės

Santariškės – sostinės rajonas, kuriame daug jaunų šeimų su vaikais, daug jaunimo, daug sportininkų, daug leidžiančių laisvą laiką gamtoje, tačiau aktyvaus laisvalaikio erdvių nėra. Vaikai dar turi vieną kitą įdomesnę žaidimo erdvę prie naujai pastatytuose kvartaluose, bėgikai bėgioja čia esančiuose dviračių takuose, tačiau realiai visiškai nėra jokios erdvės, kuri burtų mėgstančius aktyvią veiklą, kurioje galėtų leisti paaugliai (rajonas turi daug augančių vilniečių).

Savivaldybė tvarkys Jeruzalės tvenkinio parką. Visiškai ties viešojo parko medžių supamoje laisvoje erdvėje būtų galima sukurti aktyvaus laisvalaikio erdvę, kuri ne tik kurtų puikią sintezę su netrukus čia atgimsiančiu tvenkiniu, bet ir būtų puiki trijų gretimų rajonų (Jeruzalės, Santariškių ir Bajorų kalvų) laisvalaikio zona.

Dalyje šios erdvės galėtų būti sukurta sporto erdvė. Sporto – tai ne standartiniai treniruokliai, o sporto erdvė ant žemės (ant guminio pagrindo atvaizduojami pratimai – pritūpimai, įtūpstai, šuoliukai ir pan.) Tai būtų traukos spotas visiems bėgikams, kurie čia galėtų atlikti apšilimą ir prasitempimą.

Dalį erdvės būtų galima pritaikyti paauglių laisvalaikiui: kopinėjimo sienelė, batutai, pačio erdvės reljefas leistų įrengti nusileidimo lynų).

Erdvę supa medžiai, netoliese bus sutvarkytas tvenkinys, tad tėvai atvedę vaikus laisvą laiką galėtų leisti skaitydami knygą hamakuose. Taip pat pati erdvė kviečia pratęsti savo žalumą čia įrengiant žaliąsias sūpynes, kurios būtų želdinių pergolėse.

Kadangi nuo kelio šiuo metu nėra jokios žaliosios juostos, reikėtų sukurti želdynų atitvarą.