Miesto daržai

Norėčiau paskatinti žmonių bendrystę per sodininkystės veiklas.
Būtų labai šaunu, jei atsirastų tam skirtos vietos: vyresniems žmonėms būtų gerai pakeltos lysvės, jaunesniems tiesiog galimybė ir erdvė auginti gėles ar eksperimentuoti su daržovių auginimų – ypač jaunoms šeimoms tai aktualu.

Pasiūlysiu keletą vietų, jos tikrai tam tinkamos, tereikia atvesti vandens tiekimą iki lysvių.

Apželdinti vijokliais Paribio g.19

Paribio g. 19 pastoviai kenčia nuo grafiti vandalizmo. Uždažius, po kelių savaičių atsiranda naujas piešinys. Google street istorijoje galima pamatyti, kad siena švari neišstovi ilgai. Mano siūlymas įrengti vielinį tinklą arba vertikalius troselius palei visą Paribio 19 sieną ir ją gausiai apželdinti vijokliais.

Kaukaro žiedai

Justiniškių g. – Šešuolių g. sankryžos erdvę prie Kaukaro stotelės pagyvintų daugiamečių augalų gėlynas.

Bendruomenės daržas (kaip trečioji vieta)

Vis labiau trūksta “trečiųjų” vietų – kur galima leisti laiką, bet ne pinigus; susitikti su draugais ar kurti naujas pažintis. Bendruomenės daržas Fabijoniškėse suburtų šeimas, jaunimą, senjorus bei labiausiai pažeidžiamas grupes į aktyvią, draugišką ir kūrybišką bendruomenę; įtrauktų juos į socialinę veiklą; mažintų socialinę atskirtį bei vienišumą; kurtų darnią kaimynystę; ugdytų atsakingumą, konstruktyvų mąstymą, problemų sprendimo įgūdžius, motyvaciją, skatintų dialogą, toleranciją, kūrybiškumą, dalijimąsi, socialinę integraciją, bendruomeniškumą, vienybę bei darbą komandoje.

🌱Miesto daržininkystė kartais pasiekia stulbinamai gerų rezultatų atgaivinant rajonus ir kaimynijas: sumažėja nusikaltimų ir vandalizmo atvejų, stiprėja saugumo jausmas, pasitikėjimas tarp žmonių. Jiems suteikiama erdvė susitikti, keistis idėjomis ir patirtimis, drauge spręsti opias problemas. Išsakyti nuomonę ir diskutuoti suteikiama galimybė ir tiems, kurie įprastai tokios galimybės neturi. Daržas tampa vieta, kurioje susitinka skirtingi žmonės, kurie šiaip niekada net neužkalbintų vienas kito, tokia erdvė sutvirtina bendruomenės identitetą.
🌱Mažina miesto karščio salas bei oro taršą. Suteikia ramią erdvę nuo triukšmo.
🌱Priartina žmones prie gamtos ir savo maisto auginimo; atkreipia dėmesį į mitybos ir aktyvumo svarbą; ugdo dėmesingumą aplinkai ir meilę gamtai; skatina tvarų bei sveiką gyvenimo būdą; prisideda prie vietinės bioįvairovės puoselėjimo ir komposto gamybos. Miesto vaikai pamato, iš kur ir kaip atkeliauja maistas, ir gali patys įsijungti į tokias veiklas.
🌱Suteikia natūralų fizinį aktyvumą; miesto daržininkystė įrodytai gerai mažina stresą, įgūdžių įgijimas padidina savivertę.
🌱Vietinis sveikas maistas vaidina svarbų vaidmenį mažinant netinkamą mitybą ir su sveikata susijusias ligas. Dėl geresnio maisto prieinamumo pagerėja mityba, ir daugiau laiko praleidžiama žaliojoje erdvėje.

Kad toks projektas bus sėkmingas rodo jau seniai veikiančių miesto daržai: “Idėjų Lysvė” Pilaitėje (11-16 pav.), Taline, daugiabučių kieme, augantis Väike-Õismäe (17-19 pav.).

Dalyviai bus kviečiami eksperimentuoti su DIY ir kurti erdvę, lysves bei kartu daržininkauti. Bus organizuojami bendruomenės susirinkimai dalintis žiniomis apie daržininkystę, o gal net kitokie renginiai. Vyks reguliarios priežiūros sesijos, kuriose dalyviai kartu prižiūrės augalus ir mokysis tvarios žemdirbystės metodų. Bendruomenės nariai prie daržo prisidės sodinukais, sėklomis ir mulčiu.

Gėlės Gėlių gatvei

2025 m. Vilnius taps žaliąja Europos sostine. Gėlių gatvės bendruomenė kviečia atkreipti dėmesį į erdves, kurios yra arčiausiai žmogaus – gatves.

Gėlių g. (~210 m) Vilniaus Senamiestyje pasitinka ir išlydi visus miesto svečius, kurie atvyksta autobusais ir traukiniais. Manome, kad šiuo projektu galime ženkliai prisidėti prie pozityvaus miesto įvaizdžio, paliekant ryškų šiuolaikiško, žalio ir svetingo miesto įspūdį.

Siūloma idėja:
1. Pristatyti gatvėje 100 – 150 įvairaus dydžio vazonų (betoninių, keraminių, aprūdijusio metalo) su “olandiško” tipo gėlėmis, t. y. kad žydėtų pakaitomis;
2. Padvigubinti medžių kiekį gatvėje su plačiomis lajomis, kad kurtų šešėlį pėstiesiems ir saugotų čia gyvenančius nuo išmetamųjų dulkių ir triukšmo.
3. Tamsiuoju metų sezonu (spalio-vasario mėn.) medžių kamienus papuošti lemputėmis

Per pastaruosius penkerius metus – gatvė ėmė keistis čia gyvenančių vilniečių ir įsikuriančių verslų dėka. Gatvės pradžioje įsikūrė Boulangerie ir Moss – dienos kavinės, Persiškų kilimų galerija, Gėlių gatvės keramikos studija, užuolaidų dizaino studija, grožio, graviravimo salonai, daiktų iš viso pasaulio parduotuvėlė, veikia žmonių su negalia dienos centras ir daug kitų veiklų, kurios gatvę daro gyvą. Visa ši gatvės bendruomenė savo iniciatyva jau pradėjo puošti gatvę gėlėmis – balkonuose, languose, šalia įėjimų, ant sienų fasadų atsirado gėlių vazonai ir jų kiekis organiškai auga (žr. priedą).

Visgi esminiam lūžiui nepakanka pavienių iniciatyvų, tad kviečiame miestą prisijungti prie masiškesnio pokyčio.

Šis projektas skirtas kilnojamų želdynų ir apšvietimo įrengimui, kurių dėka miestas ženkliai prisidėtų prie gatvės pokyčio.

Projekto tikslai:
1. Sukurti jaukią ir svetingą gatvės erdvę miesto svečiams ir gyventojams,
2. Paskatinti gatvės bendruomenę dar aktyviau įsitraukti apželdinant ir prižiūrint savo pastatų prieigas,
3. Skatinti pėsčiųjų ir kitų nemotorizuotų dalyvių tranzitą Gėlių gatve,
4. Želdinių pagalba apsaugoti pastatų sienas nuo grafičių ir benamių šlapinimosi,
5. Labai minimaliai, bet bent kažkiek – mažint dulkių ir didint deguonies kiekį mieste.

Projekto suma: 23 500 Eur, iš kurių 1 500 Eur galime finansuoti bendruomenės lėšomis (žr. Priedą).

Apytiksliais skaičiavimais, gatvės bendruomenė jau yra prisidėjusi bent 10 000Eur (~50 vazonų) ir toliau ketina vis atnaujinti ir papildyti šių kilnojamų želdynų kiekį.

Paverskime Gėlių gatvę miesto vizitine kortele!

Garso siena

Ozo g. atkarpoje tarp Buivydiškių g. ir Ukmergės pl. yra ypač triukšminga: automobiliai, autobusai lėtėja ir greitėja prie šviesoforų, įvažiavimų, viešojo transporto stotelių. Dėl triukšmo ir oro taršos kenčia gretimų daugiabučių gyventojai, „Sostinės“ gimnazijoje mokymosi ir ypač sportavimo lauke sąlygos yra blogos.

Siūloma įrengti triukšmo (ir oro) taršos barjerą tankiai ir plačiai apželdinant šią atkarpą tinkamais augalais teisinga tvarka. Žinoma, kad tankūs (daugiausia visžaliai) augalai, kaip antai, kukmedžiai, kadagiai, kiparisai, tujos, kedrai, eglės, bugieniai, putinai, fotinijos tam gerai tarnauja. Metodika yra vieša, gerai patikrinta praktiškai.

Balsuojam ir pagaliau padarom!