Seniūnija: Antakalnis
Dvarčionių aikštyno atnaujinimas
Šiuo metų Dvarčionyse labai mažai sporto ir laisvalaikio aikštelių. Siūlau atnaujinti aikštelę: įrengti krepšinio aikštelę, badmintono aikštelę, pastatyti bent pora stalo teniso staliukų. Įrengti suoliukus, kad galima būtų pasėdėti. Visai šalia aikštelės yra apšvietimo stulpai, siūlau atvesti apšvietimą ir į aikštelę.
Pušyse
Antakalnyje, Kanklių gatvėje, kurioje gyvena keli tūkstančiai žmonių yra tik viena maža vaikų žaidimų aikštelė pamiškėje. Kviečiu prie vaikų aikštelės pušų paunksmėje sukurti poilsio oazę, bendruomenės erdvę, žaidimų, gimtadienių, darbadienių, skaitymo erdvę – įkvepiančią, kūrybišką pavėsinę. Iš čia galima stebėti žaidžiančius vaikus, grožėtis saulėlydžiais ir miško ramybe.
Pavėsinė kuriama visa iš medžio – artima miškui.
Grindys terasuojasi, ant jų galima sėdėti.
Kuriamas geltonas stalas ir suolas patogumui.
Geltona žaisminga konstrukcija dengiama pusiau skaidriu tentu nuo lietaus.
Terasos skersmuo 3.5m, aukštis 4.8m, stalo skersmuo 1.2m.
Takelis neįgaliems
Neįgaliems vaikinams labai reikia tako link upelio ir tiltelio. Neįgalūs vaikinai (10 asm.) gyvena Savivaldybės įsigytuose Savarankiško gyvenimo namuose, sklypas 6 arai, jame namas, automobilių aikštelė ir vaikinams belieka vos 1-2 aro žemės teritorija poilsiui ir užsiėmimams. Šalia sklypo prateka upelis, yra vietos pastatyti suoliukui, tik reikėtų įrengti takus link upelio ir link tiltelio, tai padidintų galimybę judėti vaikinams didesniame plote. Namo gyventojams būtų galimybe ateiti prie upelio ir pasėdėti, pasiklausyti jo čiurlenimo. Lauktų ir vietos gyventojų apsilankymo. Pasirūpinkime neįgalių vaikinų laisvalaikio vieta. SB Smėlynė bendruomenė
Miško maudynės Šveicarijos parke – ramybės salos skubančiame mieste
Šia idėja siekiama sukurti ramybės ir poilsio salas Antakalnyje, Šveicarijos miško parke: patogias erdves, skirtas atsikvėpti nuo greito gyvenimo tempo, nurimti ir pasisemti įkvėpimo bei energijos. Penkias medines “saleles” jungtų markiruotas miško maudynių takas, su informacinėse lentelėse pateikiama informacija bei detalesniu ir giliau mišką patirti padedančiu audiogidu.
Miško maudynės (japoniškai Shinrin-yoku) – tai lėtas buvimas miške, susitelkiant į kūno pojūčius. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gilus juslių “panardinimas” miško ramybėje gerina ir žmonių fizinę, ir emocinę būsenas, gydo bei suteikia jėgų. Ši praktika be galo naudinga visuose amžiaus tarpsniuose. “Maudytis” miške galima ir grupėje, ir pavieniui, o tik atrandantiems “maudynes” labai padeda gyvo ar audiogido vedimas. Sakoma, kad užtenka poros miško maudynių valandų, kad “pasikrautum” visai savaitei.
Medinėse miško maudynių salose Šveicarijos parke būtų pritvirtintos metalinės lentelės su bendro pobūdžio informacija apie miško maudynes bei konkretesniais kvietimais patirti mišką jį liečiant, stebint, uodžiant ir klausantis. Taip pat norintiems pasivaikščioti visu taku, būtų parengtas specialus audiogidas, kuris padėtų giliau panirti į meditatyvią miško maudynių ramybę bei nukreiptų keliautojo jusles į daugiau kvietimų nei paminėti salelėse.
Šiuo metu Vilniuje veikia keletas specialistų, kurie veda grupines maudynių sesijas gyventojams. Tačiau miško maudynių takas pajūrį primenančiame Šveicarijos parke būtų vieta, kur Antakalnio (o ir viso Vilniaus) gyventojai, galėtų ateiti sau patogiu metu ir nemokamai patirti profesionaliai paruoštus miško maudynių kvietimus. Taip ši praktika taptų labiau žinoma ir prieinama žymiai platesniam gyventojų ratui, įtraukiant ir žmonių grupes, turinčias mažiau galimybių apsilankyti standartinėse sesijose (pavyzdžiui, senjorus, žmones su mažais vaikais ar kitas socialiai jautresnes grupes).
Minimalistinės, medinės aikštelės galėtų būti ir plačiau pritaikomos Vilniečių poreikiams gamtoje: jogai, meditacijai, piknikui ar ramiam poilsiui su knyga. Kiek aukščiau miško pakloto pakilusios medinės platformos taptų ir saugia erdve nuo žaliosiose zonose knibždančių erkių.
Kaip idėjos priedas pateikiama preliminari tako vieta ir aikštelės vizualizacija.
Gvazdikų laisvalaikio oazė
Problema:
Gvazdikų – Baniškių gyvenvietėse (2,4 km ilgio teritorijoje) savivaldybės lėšomis nėra įrengtų ar įrenginėjamų jokių vaikų žaidimų aikštelių, taip pat nėra jokių bendruomenės sveikatingumo, aktyvaus laisvalaikio poreikiams skirtų erdvių. Artimiausios viešos vaikų žaidimų aikštelės yra Smėlynėje ir Rudausiuose – kitoje labai judraus Nemenčinės pl. pusėje, už 26 min. kelio pėsčiomis. Pažymėtina, kad šios tipinės savivaldybės aikštelės yra skirtos vaikams tik nuo 6 m. amžiaus, be to jos yra nefunkcionalios, neįdomios vaikams ir neskatina jose lankytis ir aktyviai leisti laiką su kitais vaikais.
Keliami tikslai / siekiami rezultatai:
1. sutvarkoma apleista teritorija, pagerintas bendras gyvenamosios vietovės estetinis vaizdas;
2. įrengiama kokybiška, saugi, funkcionali, moderni ir netipinė, įvairaus amžiaus vaikams pritaikyta infrastruktūra, kuri skatins ir didins jų fizinį aktyvumą, užtikrins kokybišką laisvalaikį ir atvers galimybes susidraugauti su bendraamžiais, taip mažinant namuose prie ekranų praleidžiamą laiką;
3. sukurta socialinė erdvė suteikianti sąlygas kartu aktyviai leisti laisvalaikį lauke, susipažinti, dažniau susitikti, bendrauti ir sportuoti arti savo gyvenamosios vietos – sukurta aplinka draugiškai kaimynystei puoselėti, mažinti socialinę atskirtį;
4. sumažintas gyvenimo kokybės skirtumas tarp Gvazdikų gyvenvietės ir kitų Antakalnio seniūnijos bei kitų Vilniaus miesto gyvenamųjų vietovių. Naujai įrengta vaikų žaidimų aikštelė ir sutvarkyta laisvalaikio erdvė vienoje vietoje prisidėtų prie jaunų šeimų įsikūrimo Gvazdikų gyvenvietėje ir aplinkinėse teritorijose;
5. projekto metu įrengta viešoji infrastruktūra bus nemokama, prižiūrima Vilniaus m. savivaldybės. Naują žaidimų aikštelę galės lengvai pasiekti ir ja naudotis tiek Gvazdikų, Baniškių gyvenviečių (apimančių sodininkų bendrijas: „Viršupis“, „Gvazdikas“, „Rasa“ ir šalia jų esančias namų valdas), tiek kitų šalia esančių gyvenviečių vaikai ir jų tėveliai, aktyvus jaunimas bei visi kiti žmonės.
Laisvalaikio zonos įrengimas Rudausių g. pabaigoje
Rudausių gatvės pabaigoje esanti erdvė buvo nuo seno mėgstama visos aplinkinės bendruomenės (8 bendrijos, apie 500 gyvenamų namų). Pievos kampe bendruomenės jėgomis buvo pastatytas Lito paminklas, nuolat plevėsuoja Lietuvos trispalvė. Ateityje planuojame tolimesnę šios dalies plėtrą: savo pastangomis arba kitų projektų pagalba įrengti aukurą ir dar tris akmenis – paminklus: Vilniaus sukakčiai, Lietuvos istorinėms datoms, Aviatoriams atminti.
Šioje vietoje bendruomenė dažnai susirenka, kiekvienais metais paminime Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios šventes.
Kitoje pievos pusėje yra įrengta vaikų žaidimo aikštelė kuria labai džiaugiasi mažiausieji mūsų kvartalo gyventojai.
Taip pat jau turim tris treniruoklius suaugusiems, keletą suoliukų.
Deja, bet mūsų jaunimui labai trūksta veiklos.
Atsižvelgiant į situaciją siūlome likusioje erdvėje įrengti dvi sporto aikšteles: paplūdimo tinklinio bei krepšinio 3×3 aikštelę.