Dažniausiai užduodami klausimai
Galimybė kiekvienam aktyviam sostinės gyventojui kurti Vilnių – siūlyti idėjas miestiečių gyvenamosios aplinkos pagerinimui ir įveiklinimui bei patiems spręsti, ko reikia, kad vilniečiai šalia savo namų jaustųsi patogiau ir gyventų kokybiškiau.
Idėjas projektui „Dalyvauk! Vilnius” gali teikti bet kuris vilnietis (fizinis asmuo).
Vienas ar kartu su bendraminčiais bet kuris vilnietis gali teikti idėją pildydamas idėjos pasiūlymo formą.
Siūlomai idėjai gyventojas turi suteikti pavadinimą, nurodyti tikslą, sprendžiamą problemą, rezultatus ir galimą naudą gyventojams. Idėjos pasiūlymo formoje reikia pasirinkti projekto kategoriją „Želdiniai“, „Mažoji architektūra“, „Sportas“, „Poilsis ir laisvalaikis“ ar „Kita“. Taip pat reikia nurodyti ir žemėlapyje pažymėti idėjos įgyvendinimo vietą, kadangi idėjos turi būti įgyvendintos Savivaldybės viešojoje erdvėje.
Teikdamas idėją gyventojas turėtų nurodyti galimą projekto vertę ir apimties kategoriją.
Idėjos autoriaus kontaktiniai duomenys (vardas, pavardė, el. paštas ir telefono numeris) reikalingi tam, kad, prireikus idėją koreguoti, sujungti vieną ar kelias idėjas kartu, būtų galima susisiekti ir vienus ar kitus pakeitimus pritaikyti bendru sutarimu. Idėjos pasiūlymo formoje nurodyti kontaktinių duomenų neprivaloma, tačiau tokiu atveju Savivaldybė visus su idėjos įgyvendinimo keitimu susijusius sprendimus priims savarankiškai.
Gyventojus kviečiame teikti idėjas, kurios leistų savo gyvenamojoje aplinkoje jaustis jaukiau ir gyventi komfortiškiau. Siūlomos idėjos turi būti nekomercinės paskirties infrastruktūriniai projektai (išskyrus gatvių ir automobilių aikštelių įrengimą, rekonstrukciją ir remontą).
Pavyzdžiui, tinkama idėja – keturkojų ir jų šeimininkų sporto aikštelė ar gulimieji stacionarūs hamakai drugelių stebėjimui. Netinkama – pėsčiųjų tako atkarpos remontas ar automobilio stovėjimo aikštelės įrengimas.
Projektas „Dalyvauk! Vilnius“ skirtas gyvenamosios aplinkos gerinimui, išskyrus gatvių ir automobilių aikštelių įrengimą, rekonstrukciją ir remontą, takų tiesimą, laiptų remontą ir įrengimą.
Pavyzdžiui, tinkama idėja galėtų būti nestandartinė vaikų žaidimo aikštelė, gamtos stebėjimo gultai, moderni augintinių žaidimo aikštelė.
Kiekviena platformoje „Dalyvauk! Vilnius“ pateikta idėja peržiūrima ir patvirtinama sistemos administratorių. Įprastai gautos idėjų pasiūlymo formos peržiūrimos ir patvirtinamos ir pateiktų projektų sąraše atsiranda per vieną darbo dieną.
Jei teikdamas idėją, gyventojas nurodo savo kontaktinį el. paštą, juo sistema išsiunčia automatiškai sugeneruotą idėjos gavimo patvirtinimo laišką su prisegta projekto santrauka pdf formatu.
Jei gyventojas pasirinko idėją teikti nenurodydamas savo kontakto, tuomet platforma kompiuterio monitoriaus ar telefono ekrane iššokančios žinutės pavidalu atvaizduoja patvirtinimą apie gavimą ir peržiūros bei patvirtinimo trukmę.
Praėjus vienai darbo dienai, platformoje „Dalyvauk! Vilnius“ neatvaizduojamos tos pateiktos idėjos, kurių aprašymo turinys pažeidžia etiketo ir geros moralės normas, yra įžeidžiantis, žeminantis kitų žmonių garbę ir orumą, turi patyčių, neapykantos kalbos apraiškų, vizualizuoti naudojamos propaguojantys ar palaikantys autoritarinius ir totalitarinius režimus, skatinantys patyčias, diskriminaciją ir pan.
Mažos apimties projekto idėja – pasiūlymas, kurio vertė neviršija 30 tūkst. Eur (atsižvelgiant į seniūnijai skirtą biudžetą). Idėja įgyvendinama per 12 mėnesių.
Didelės apimties projekto idėja – pasiūlymas, kurio vertė viršija 30 tūkst. Eur, tačiau neviršija 150 tūkst. Eur. Idėja įgyvendinama per 24 mėnesius.
Norėtumėte pasitarti dėl savo idėjos? Kyla klausimų dėl įgyvendinimo vietos? Nepavyksta pateikti idėjos? Susisiekite su mumis el. p. dalyvauk@vilnius.lt.
Balsuoti galėsite spalio 7 d.–lapkričio 3 d. apsilankę balsavimo polapyje. Turėsite pažymėti didelės apimties projektą, kuriam atiduodate savo balsą, bei labiausiai patinkantį savo seniūnijos mažos apimties projektą ir balsavimo laukelyje įrašyti savo vardą, pavardę, asmens kodą ir mobiliojo telefono numerį.
Paspaudę balsavimo mygtuką, į savo telefoną gausite trumpąją SMS žinutę su 5 skaitmenų kodu. Šį kodą įrašę interneto svetainės lange patvirtinsite savo balsą.
SVARBU: Asmens duomenys yra naudojami tik balsuojančiam asmeniui identifikuoti ir balsavimui pagal taisykles užtikrinti (tikrinama, kiek kartų asmuo balsavo). Duomenys nėra skelbiami viešai.
Balsavimas už labiausiai patikusius mažos ir didelės apimties kategorijų projektus vyksta elektroniniu būdu – vilniečio deklaruotą gyvenamąją vietą autentifikuojant trumpąja SMS žinute:
– už labiausiai patikusią didelės apimties kategorijos idėją gali balsuoti bet kuris ne jaunesnis nei 18 m. Vilniuje gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo.
Apsisprendęs dėl labiausiai patinkančios idėjos, gyventojas pažymi projektą, kuriam skiria savo balsą, ir balsavimo lange įrašo savo vardą, pavardę, asmens kodą, telefono numerį ir spaudžia mygtuką „Balsuoti“. Į nurodytą telefono numerį siunčiama trumpoji SMS žinutė su 5 skaitmenų kodu, kuris įrašomas atsidariusiame interneto svetainės langelyje ir gyventojas patvirtina savo balsą.
– už labiausiai patikusią mažos apimties kategorijos idėją gali balsuoti ne jaunesnis nei 18 m. konkrečios sostinės seniūnijos gyventojas. Pasirenkama seniūnija, kurioje registruota vilniečio gyvenamoji vieta. Apsisprendęs dėl labiausiai patinkančios savo seniūnijos idėjos, gyventojas pažymi projektą, kuriam skiria savo balsą, ir balsavimo lange įrašo savo vardą, pavardę, asmens kodą, telefono numerį ir spaudžia mygtuką „Balsuoti“. Į nurodytą telefono numerį siunčiama trumpoji SMS žinutė su 5 skaitmenų kodu, kuris įrašomas atsidariusiame interneto svetainės langelyje ir gyventojas patvirtina savo balsą.
Susumavus gyventojų balsus, sudaromi mažos (pagal seniūnijas) ir didelės apimties projektų sąrašai. Idėjos reitinguojamos balsų mažėjimo tvarka, t. y. nuo daugiausiai balsų surinkusių iki mažiausiai. Vienodą balsų skaičių surinkę pasiūlymai reitinguojami pagal planuojamą finansavimą lėšų didėjimo tvarka – pirmiau įrašomas mažiau lėšų reikalaujantis projektas.
Laimėjusios idėjos skelbiamos viešai.
Į balsavimo etapą gali būti neatrinktos būtinųjų projekto reikalavimų neatitinkančios idėjos – t. y. idėją bus siūloma įgyvendinti ne Savivaldybės viešojoje erdvėje; siūloma idėja bus komercinės paskirties, siūlomi sprendiniai prieštaraus galiojantiems teritorijų ir kitiems planavimo dokumentams, taip pat kitiems jau patvirtintiems Savivaldybės projektų sprendiniams, siūloma idėja trukdys esamiems inžineriniams tinklams ir komunikacijų sistemoms eksploatuoti; idėjos sprendiniams įgyvendinti reikės papildomo ekspertinio vertinimo; idėja pažeis įstatymus, neatitiks Savivaldybės strateginės krypties ir vizijos, skatins grafičius ar kitas turto gadinimo formas; idėjos sprendiniai neatitiks universalaus dizaino principų ir neužtikrins žmonių srautų judumo ir objektų prieinamumo (pasiekiamumo).
Prieš balsuojant kviečiame susipažinti su privatumo pranešimu. Jame rasite visą aktualią informaciją apie duomenų tvarkymą.
Balsavimui, vardas, pavardė ir asmens kodas reikalingi tam, kad sistema galėtų realiuoju metu sutikrinti, ar gyventojas tikrai gyvena toje seniūnijoje už kurios idėją balsuoja, o telefono numeris – tam, kad į jį išsiųstų balso patvirtinimui reikiamą kodą.
Balsavimo procese žmogus nedalyvauja. Sistema įvestą asmens kodą paverčia skaičių ir raidžių rinkiniu, kuris nukeliauja į sistemą, matydama, kad balsuojantysis yra tikrai registruotas toje seniūnijoje, sistema šifru patvirtina, kad į telefoną galima siųsti balsavimo kodą.
Teigiamu atveju gyventojas į nurodytą telefono numerį gauna balsą patvirtinantį 5 skaitmenų kodą. Neigiamu atveju monitoriaus ar telefono ekrane jam atvaizduojama žinutė, kad jis negyvena seniūnijoje, už kurios idėją balsuoja.
Kodo siuntimas trumpąja žinute SMS gyventojui nekainuoja.
Balsavimą per el. valdžios vartus naudojome pirmaisiais projekto metais. Jis visiškai nepasiteisino, nes gyventojams buvo labai nepatogus. Pirmiausia reikėdavo prisijungti prie puslapio, tuomet save autentifikuoti per el. valdžios vartus, tuomet susirasti balsavimo paslaugą ir tik tuomet balsuoti. Kelias iki balsavimo paslaugos buvo labai neaiškus ir klaidus.
Girdėdami projekto „Dalyvauk! Vilnius“ balsavimą išbandžiusių gyventojų išsakytas mintis ir pastebėjimus darėme metų pertrauką, kad sukurtume įrankį, kuris leistų atiduoti balsą kelių mygtukų paspaudimu, be jokių prisijungimų ir skatintų gyventojų įsitraukimą ir kviestų dalyvauti, o ne atstumtų ir trikdytų.
Vienas gyventojas turi teisę balsuoti ne daugiau kaip už 1 projektą kiekvienoje idėjų apimties kategorijoje.
Taip. Idėjų įgyvendinimas papildomai gali būti finansuojamas ir kitomis lėšomis. Pavyzdžiui, 2021-aisiais įrengiant Balsių futbolo aikštelę, idėjos įgyvendinimui skirta 30 tūkst. eurų seniūnijos biudžeto, papildomu finansavimu prie idėjos išplėtojimo prisidėjo ir pati bendruomenė. 2022 m. įrengiant treniruoklių erdvę Tarandėje iš „Dalyvauk! Vilnius“ projekto finansuota danga, o treniruoklis Sporto konkurso projekto lėšomis.
Jei idėjų įgyvendinimo etape paaiškėja, kad dėl susiklosčiusių aplinkybių ar nenumatytų sprendimų idėjos įgyvendinti nebus galima, apie tai informuojamas jos autorius ir gyventojai, svarstomas kitos, tame sąraše daugiausia balsų surinkusios, idėjos įgyvendinimas.
Taip pat kelios idėjos, informavus ar suderinus su jų autoriais (jei pildydami paraiškas nurodė savo kontaktinius duomenis), gali būti jungiamos į vieną ar keičiama pasiūlytos idėjos koncepcija.
Idėjos įgyvendinimui prireikus techninio projekto, jis rengiamas ir papildomai finansuojamas Savivaldybės biudžeto lėšomis.
Už idėjų įgyvendinimą atsakingi yra seniūnai ir Savivaldybės administracijos struktūriniai padaliniai pagal veiklos sritis.
Mažos apimties kategorijos idėjos įgyvendinamos per 12 mėnesių, didelės apimties kategorijos – per 24 mėnesius.