Seniūnija: Fabijoniškės
Laisvalaikio erdvės Visorių parke
Projekto tikslas:
Visorių parke įrengti šeimoms ir vaikams draugiškas erdves, skatinti gyventojų aktyvumą ir buvimą gamtoje.
Gamtos nauda yra visapusiška: gamtoje mes galime pailsėti, buvimas gamtoje mažina stresą, didina fizinį aktyvumą, o natūrali aplinka patiems mažiausiems yra tiesiog būtina. Buvimas gamtoje suteikia galimybę vaikams žaisti, tyrinėti, kurti, judėti ir yra labai svarbus jų vystymuisi. Būdami gamtoje vaikai susipažįsta su įvairiomis tekstūromis ir supančiu pasauliu. Į delną paimta sraigė, pamatytas ar paliestas medis, akmenukas ar gilė, pamatytas paukštis ar voverė, atrasti augalai leidžia pažinti gamtą, suteikia patyriminių žinių, naujų įgūdžių ir daug džiaugsmo. Organiškos ir natūralios erdvės Visorių parke galėtų tapti puikia vieta rinktis šeimoms.
Kokia projekto nauda miesto gyventojams?
Mieste augantys vaikai ir gyvenantys žmonės jaučia vis didesni atotrūki nuo gamtos, mažiau laiko praleidžia natūraliose gamtinėse erdvėse ir patyria gamtos pažinimo trūkumą. Tad parke ar šalia jo esanti erdvė būtų puiki paskata rajono gyventojams daugiau laiko leisti gamtoje, daugiau judėti, formuoti darnius ir tvarius įpročius nevykstant į toliau įkurtus parkus su žaidimų erdvėm, taip sumažėtų ir eismo užimtumas.
Taip pat pastebėjome, kad Visorių parke po vėtrų prikrenta sveikų medžių, nupjaunama daug miško kenkėjų pažeistų medžių, gal galima būtų juos panaudoti kuriant tvarias ir organiškas erdves, laipynes, suoliukus, sūpynes ir t.t. rajono parke.
Bendruomenės daržas (kaip trečioji vieta)
Vis labiau trūksta “trečiųjų” vietų – kur galima leisti laiką, bet ne pinigus; susitikti su draugais ar kurti naujas pažintis. Bendruomenės daržas Fabijoniškėse suburtų šeimas, jaunimą, senjorus bei labiausiai pažeidžiamas grupes į aktyvią, draugišką ir kūrybišką bendruomenę; įtrauktų juos į socialinę veiklą; mažintų socialinę atskirtį bei vienišumą; kurtų darnią kaimynystę; ugdytų atsakingumą, konstruktyvų mąstymą, problemų sprendimo įgūdžius, motyvaciją, skatintų dialogą, toleranciją, kūrybiškumą, dalijimąsi, socialinę integraciją, bendruomeniškumą, vienybę bei darbą komandoje.
🌱Miesto daržininkystė kartais pasiekia stulbinamai gerų rezultatų atgaivinant rajonus ir kaimynijas: sumažėja nusikaltimų ir vandalizmo atvejų, stiprėja saugumo jausmas, pasitikėjimas tarp žmonių. Jiems suteikiama erdvė susitikti, keistis idėjomis ir patirtimis, drauge spręsti opias problemas. Išsakyti nuomonę ir diskutuoti suteikiama galimybė ir tiems, kurie įprastai tokios galimybės neturi. Daržas tampa vieta, kurioje susitinka skirtingi žmonės, kurie šiaip niekada net neužkalbintų vienas kito, tokia erdvė sutvirtina bendruomenės identitetą.
🌱Mažina miesto karščio salas bei oro taršą. Suteikia ramią erdvę nuo triukšmo.
🌱Priartina žmones prie gamtos ir savo maisto auginimo; atkreipia dėmesį į mitybos ir aktyvumo svarbą; ugdo dėmesingumą aplinkai ir meilę gamtai; skatina tvarų bei sveiką gyvenimo būdą; prisideda prie vietinės bioįvairovės puoselėjimo ir komposto gamybos. Miesto vaikai pamato, iš kur ir kaip atkeliauja maistas, ir gali patys įsijungti į tokias veiklas.
🌱Suteikia natūralų fizinį aktyvumą; miesto daržininkystė įrodytai gerai mažina stresą, įgūdžių įgijimas padidina savivertę.
🌱Vietinis sveikas maistas vaidina svarbų vaidmenį mažinant netinkamą mitybą ir su sveikata susijusias ligas. Dėl geresnio maisto prieinamumo pagerėja mityba, ir daugiau laiko praleidžiama žaliojoje erdvėje.
Kad toks projektas bus sėkmingas rodo jau seniai veikiančių miesto daržai: “Idėjų Lysvė” Pilaitėje (11-16 pav.), Taline, daugiabučių kieme, augantis Väike-Õismäe (17-19 pav.).
Dalyviai bus kviečiami eksperimentuoti su DIY ir kurti erdvę, lysves bei kartu daržininkauti. Bus organizuojami bendruomenės susirinkimai dalintis žiniomis apie daržininkystę, o gal net kitokie renginiai. Vyks reguliarios priežiūros sesijos, kuriose dalyviai kartu prižiūrės augalus ir mokysis tvarios žemdirbystės metodų. Bendruomenės nariai prie daržo prisidės sodinukais, sėklomis ir mulčiu.
Parkavimo linijos visose Vilniaus kiemuose
Siūlau visuose Vilniaus daugiabučių kiemuose nupiešti parkavimo linijas. Šios idėjos privalumai:
-Vairuotojai galės tvarkingiau parkuoti automobilius ir efektyviau naudoti erdvę.
-Tai leis optimizuoti esamas parkavimo vietas be papildomų statybų ar didelių investicijų.
-Šis sprendimas yra vienas iš pigiausių būdų išspręsti parkavimo vietų trūkumo problemą.
-Kiemai atrodys tvarkingiau ir estetiškiau.
Piramidė laipiojimui
Siūloma pakeisti egzistuojančią apleistą asfalto aikštelę siekiant praplėsti sporto ir poilsio erdvės siūlomas veiklas ir įrengti išskirtinį sporto ir žaidimo elementą – virvinę piramidę, kuri skatintų vaikus iki 12 metų judėti, sportuoti, lavinti lankstumą ir koordinaciją. Dažniausiai žaidimo aikštelės projektuojamos labai skirtingo amžiaus vaikams, tačiau laipiojimas yra veikla, kuri yra prieinama platesnio amžiaus vaikams ir jaunuoliams. Toks žaidimo įrenginys galėtų skatinti ir susidomėjimą laipiojimo sportu, kuris šiais metais buvo ir viena iš Olimpinių sporto šakų (vyrų kategorijoje auksą laimėjo septyniolikmetis).
Yra įvairaus dydžio modulių, bendrą kainą reikėtų įsivertinti ir pagal transportavimo, surinkimo, betonavimo ir dangos keitimo darbų kaštus, tačiau reikėtų rinktis 5-6 metrų aukščio modelius.
Taip pat galima būtų permąstyti projekto lokaciją ir jį įrengti arčiau miško pakraščio, kur projektuojant Fabijoniškių mikrorajoną anksčiau buvo įrengta vaikų žaidimų aikštelė, nes gamtinis kontekstas tokiam projektui labai tinka.
Pvz.: https://vaivorykste.lt/lauko-vaiku-zaidimu-aiksteles/erdviniai-tinklai/virvine-piramide-5-m
https://judekimlauke.lt/katalogas/zaidimu-aiksteles/mokykloms/virvines-piramides/dvieju-skirtingo-aukscio-ir-sujungtu-tarpusavyje-atramu-virvine-karstyne-su-6-atotampomis/
Bendruomenės poilsio zona Ateities g. 77
Šioje Fabijoniškių vietoje takas tarp daugiabučių veda link prekybos centro. Gyventojai ilgame take, vedančiame pro gražią pievą, pasigenda suoliukų ar kitų „atsipūtimo“ vietų žygiuojant pėsčiomis. Ši seniūnijos viešoji erdvė taip pat gali tapti ir puiki vietos bendruomenės ramaus poilsio vieta greta esantiems daugiabučių namų gyventojams.
Šiems poreikiams siūlome įrengti nesudėtingą infrastruktūrą, kuri suteiktų galimybę daugeliui tiesiog išeiti, pasėdėti pavėsyje greta miškelio kartu su vaikais, pabendrauti su kaimynais, parungtyniauti žaidžiant stalo tenisą ar šiaip pasimankštinti. Prieš Kalėdas šią vietą bendruomenės iniciatyva galima bus puošti nesudėtingomis švytinčiomis instaliacijomis.
Įrengimai:
I. Takas.
Atkarpoje tarp Žadeikos g. 13 ir Ateities g. 77 vietoje išminto pievoje tako, įrengti platesnį apie 120 m ilgio skaldos taką. Panašus takas buvo įrengtas Justiniškėse (2021 m. Dalyvauk! projekte išrinkta idėja).
II. Suolai su medinėmis sienutėmis/arkomis (pergolomis), apsodintomis vijokliais šešėliui.
Abiejose tako pusėse įrengti 3 ilgesnius suolus su atlošais (ir be jų).
Ties kiekvienu suolu šešėliui formuoti įrengti medines pergolas ir jas apželdinti įvairiais vijokliais. Neabejotinai į šį procesą įsitrauks ir gyventojai. Taip bus greičiau suformuotas šešėlis, nei apsodinant želdiniais (medžiais, krūmais) ir laukiant rezultato. Tamsiuoju metų laiku, ir ypatingai Kalėdų laikotarpiu, šios pergolos labai gražiai atrodys papuoštos nesudėtingomis šviesų girliandomis.
III. Stalo teniso stalas, universalus treniruoklis.
Įrengiamas stalo teniso stalas ir universalus treniruoklis su tam skirtomis dangomis.
Preliminari darbų apimtis 22 tūkst. eurų.
Takas – 10 tūkst.
Suolai su pergolomis – 4 tūkst.
Teniso stalas – 4 tūkst.
Universalus treniruoklis – 4 tūkst.
Pridedama:
vietos nuotrauka (tarp Žadeikos g. 13 ir Ateities g. 77)
galimi tako, suoliukų, pergolų, teniso stalo ir treniruoklio pavyzdžiai.
Parkas tarp Fabijoniškių ir Šeškinės
Tarp Šeškinės ir Fabijoniškių yra labai graži žalia erdvė, kurioje laiką leidžia daugelis šių rajonų gyventojų. Yra žmonių išminti takeliai pasivaikščiojimui, susisiekimui tarp šių rajonų, čia auga obelys, slyvaitės ir pušelės. Labai daug žmonių čia vaikšto su šunimis, vaikais. Dabar šioje erdvėje yra tik šunų aikštelė. Norėtume šią žaliąją zoną sujaukinti ir padaryti patogesnę gyventojams – pvz. čia išvis nėra suoliukų pasėdėti gamtoje su knyga ar vaikais, taip pat čia einantiems pasivaikščioti senjorams. Būtų puiku jei čia atsirastų bent keletas suoliukų su atrama gyventojų patogumui ir poilsiui gamtos apsuptyje šalia namų. Žinome, kad čia planuojama gatvė, tačiau gyvenimas vyksta dabar ir gatvės gali dar daug metų nebūti, o žmonės čia vaikšto kasdien. Arba galima suoliukus įrengti bent tose vietose, kur nesuplanuota Šiaurinė gatvė pagal planą.